Eski Mısırlı kadınların güzellik sırları: Makyajı tanrıları onurlandırmak için yapılan bir ritüel olarak görüyorlardı

Güzelliğin sırrı temizliktir

Eski Mısırlılar için güzelliğin simgelerinden biri de bedenin saflığıydı. Mısır’ın sıcak ikliminde sadece köleler değil, yöneticiler de terliyordu. Her yerde bulunan kum ve toz bile herkesin üzerine yapışmıştı. Bu nedenle banyo tüm güzelleştirme prosedürlerinin temeliydi. Mısırlılar, cildi hem besleyen hem de iyileştiren, zeytinyağıyla karıştırılmış kil veya kül macunlarından yapılan sabunları yaygın olarak kullanıyorlardı. Kirlerin daha iyi giderilmesi için banyolara Ölü Deniz’den gelen tuz, vücudun “saf kokusunu” korumak için preslenmiş çiçeklerden ve bitki tohumlarından elde edilen aromatik esanslı yağlar eklendi. Ballı süt banyoları cildin nemlenmesini sağladı. Kleopatra’nın gençleşmek için ekşi eşek sütü ve gül yapraklarıyla banyo yaptığı söyleniyor. Mısırlılar, hint, badem ve diğer yağlar veya esans, yağ veya balmumundan yapılan kokulu kremlerle cildin kurumasını önleyerek ciltlerini yumuşak ve pürüzsüz tutarlardı. Lüks ve pahalı kokulara Afrika’dan gelen çeşitli aromatik ağaçlar, mür veya tütsü ekleniyordu, ancak bunları yalnızca en zengin sınıfların karşılayabiliyordu. İstenmeyen tüyler şeker ve limon karışımıyla giderilir.

Cilt bakımı, süt ilaveli ballı yüz maskeleri ve tuz peelinglerini içeriyordu. Yüz makyajı, hidratlı demir oksit ve ince öğütülmüş kurutulmuş kil karışımı olan kırmızı aşı boyasından yapıldı. Su ile karıştırıldıktan sonra ince bir fırça ile yüze ve dudaklara uygulandı. Aynı zamanda güneşten korunma görevi de gördüğüne inanılıyor.

Eski Mısırlıların gizemli güzelliklerini ön plana çıkaran makyajlarının ayırt edici bir özelliği de eyelinerdır. Hayatın her kesiminden kadınlar ve erkekler tarafından kullanıldılar. Çubuğu hem üst hem de alt göz kapağına uygulamak büyük bir beceri gerektiriyordu ve tam anlamıyla bir sanattı. Hat karışımı siyah kajal özleri ve mavi-gri kurşun sülfit veya diğer renkli minerallerden oluşuyordu. İçerdikleri kurşun tuzları zehirlidir. Bunların ne oranda kullanıldığı ve kurşunun zehirli olup olmadığı tam olarak bilinmemekle birlikte, eyeliner boyasında otuz günlük karmaşık bir işlem ve filtreleme işleminden sonra sadece gözlere zarar vermeyen çok az miktarda kurşun kalmıştır .

Çizgiler sadece estetik meselesi değildi, aynı zamanda gözleri güneşten, konjonktivitten ve çok sık görülen diğer göz hastalıklarından koruyordu ve sembolizmi de vardı. Mısırlılar, ezilmiş malakit ve bitkisel yağ veya katı yağın karışımından yapılan koyu yeşil göz farlarının sihirli güçlere sahip olduğuna inanıyordu. Bazen gölgeler için parlak böceklerin kabuklarından parıltılar kullanılıyordu. Kaşlar ve kirpikler yanmış badem karışımıyla renklendirildi.

Büyülü ruj, baştan çıkarıcı ve öldürücü ruj

Boyalı dudaklar sosyal statünün bir göstergesiydi. Dudak makyajının sadece büyülü değil aynı zamanda iyileştirici güçlere de sahip olduğuna inanılıyordu. Baz, kırmızı aşı boyasıyla renklendirilmiş balmumuydu. Erkekler tarafından da kullanılıyordu. Etkileyici dudaklar aynı zamanda kadın baştan çıkarmanın da simgesiydi.

Kleopatra’nın kendi yarattığı iddia edilen kızıl ruju meşhurdur. Çiçek yaprakları, balık pulları, ezilmiş karıncalar içeriyordu ve ayırt edici bir kırmızı renk için kurutulmuş nopal solucan böceklerinden elde edilen kırmızı boya kullanıldı. Baştan çıkarıcı kırmızı dudaklara sahip olmak isteyen daha basit Mısırlı kadınlar, bitki ve böceklerden elde edilen zehirli tozlarla kendilerini güzelleştiriyorlardı. Ancak dudaklarını yalamamaya dikkat ettiler. Fahişeler kırmızı deniz yosunu, toksik iyot ve bromin karışımını kullandılar.

Makyaj ritüeli

Sadece makyaj yapmak çok zorlu değildi, makyajın kendisi de birden fazla hizmetçiyi meşgul eden bir ritüeldi. Makyaj amaçlı çeşitli yağ ve esans karışımları da cilt hastalıklarını tedavi etmek için kullanıldı. Mısırlılar için kozmetiklerin saklandığı kaplar da büyük önem taşıyordu. Değerli malzemelerden, altın, kaymaktaşı, fildişi ve çeşitli taşlardan yapılmış ve yarı değerli taşlarla süslenmiştir. Şekillerinin kendi sembolizmi vardı. Mısırlılar bunları tıpkı ruj kapları gibi ahiret için kullanıyorlardı. Makyaj ve koku da tanrılara duyulan saygının bir ifadesiydi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x